Marki
Historia miasta
Pierwsze wzmianki o naszym terenie znajdują się już w dokumentach z XVI wieku. Można w nich przeczytać, o dwóch młynach, które zbudowano na rzece Długiej. Po raz pierwszy nazwa Marki pojawiła się na początku XVII w. w dokumentach Metryki Koronnej. Dobrym źródłem są też dokumenty kartograficzne. Najstarsza mapa z nazwą Marki pochodzi z 1766 r. Wieś wzięła nazwę od nazwiska pierwszych osadników - Manków lub Marków. W 1827 r. zamieszkiwało ją 414 mieszkańców w 70 domach. I tak było do początku lat 80. XIX wieku.
Wówczas w Markach pojawili się bracia Edward i John Briggsowie oraz Ernest Posselt. Wybrali naszą miejscowość na lokalizację fabryki przędzalniczej, która stała się kołem zamachowym rozwoju miasta. Dzięki tej inwestycji powstały m.in. osiedle robotnicze (czyli kamienice), kolejka wąskotorowa (zlikwidowana w latach 70. poprzedniego stulecia) i kościół św. Izydora. Pod koniec XIX w. Marki liczyły około 10 tysięcy mieszkańców i były jednym z najpotężniejszych ośrodków przemysłowych w zaborze rosyjskim. Po drugiej wojnie światowej, zyskiwało na znaczeniu także rzemiosło, które stanowiło zaplecze dla warszawskiego rynku. W 1967 r. Marki uzyskały prawa miejskie. Od końca XX wieku jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju mieszkalnictwa.
Zobacz też film dokumentalny Regiony z historią wczoraj i dziś:
Aktualności:
Zamiast tranzytu - miejska arteria
Mimo remontu wykonanego na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Aleja Marszałka Piłsudskiego nie zmieniła swojego charakteru – nadal przypomina drogę tranzytową z wieloma zablokowanymi dojazdami z bocznych ulic. Nasze miasto planowało przeprowadzić kompleksową realizację przebudowy w trakcie prac wykonywanych przez firmę Astaldi, ale z uwagi na wysoką wycenę robót, która znacznie przekraczała nasz kosztorys, oraz jednoczesną konieczność realizacji pilniejszych inwestycji edukacyjnych, wstrzymaliśmy nasze działania.
Dzisiaj wracamy do tego tematu. We współpracy z Radzyminem (który jest jednym z siedmiu partnerów projektu unijnego) oraz Wodociągiem Mareckim 27 maja ogłosiliśmy przetarg na ZAPROJEKTOWANIE przebudowy Piłsudskiego oraz wykonanie robót budowlanych na Strudze i Nadmie.
- Dążymy do tego, by Aleja Piłsudskiego przestała kojarzyć się z trasą przelotową, ale stała się normalną miejską ulicą, służącą WSZYSTKIM uczestnikom ruchu – tłumaczy Jacek Orych, burmistrz Marek.
W ramach prac projektowych przewidujemy przygotowanie pełnej dokumentacji m.in. dla:
- otwarcia zamkniętych wjazdów z lokalnych ulic (lub ich poszerzenia),
- dróg rowerowych (ok. 12,5 km)
- ciągów pieszo-rowerowych (ok. 3 km)
- chodników (ok. 13 km)
- parkingów (ok. 650 miejsc)
- modernizacji i budowy oświetlenia (ok. 530 punktów)
- ułożenia brakujących elementów sieci wodociągowej (ok. 1,2 km) i kanalizacyjnej (ok. 5,6 km)
- wymiany przystanków (26 lokalizacje)
- dodania zieleni.
Wykonamy też część robót w północnej części miasta. Planujemy wykonanie prac na odcinku od ulicy Legionowej do granicy z Radzyminem. Tutaj płatnikiem jest Miasto Marki.
W ramach tego przetargu Radzymin pokryje koszty robót na swoim terenie - od granicy Marek do ulicy Pólko w Nadmie.
- Warto podkreślić, że nasza inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – zaznacza Jacek Orych.
Z uwagi na stopień skomplikowania przedsięwzięcia, na realizacją zadania zwycięzca przetargu będzie mieć czas do lata 2022 r.
Jan Paweł II oczami dzieci i młodzieży
Drodzy Uczniowie!
Proponujemy Wam udział w konkursie poświęconym Janowi Pawłowi II – wspaniałemu Polakowi, wielkiemu myślicielowi, wybitnemu człowiekowi. Choć pewnie wydaje się on Wam bardzo daleki, to sam kiedyś był dzieckiem – roześmianym Lolkiem. Działo się to bardzo dawno temu w Wadowicach. Karol Wojtyła miał mamę, tatę i starszego brata Edmunda. Chodził do szkoły i na wycieczki, grał w piłkę, bawił się z kolegami, bardzo lubił słodycze – szczególnie kremówki. Kiedy umarła mu mama, a potem brat, był bardzo smutny. Życie toczyło się jednak dalej – Karol uczył się pilnie, interesował literaturą i teatrem, aż wybuchła wojna. Musiał pracować jako robotnik, ale jednocześnie wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zaraz po wojnie został księdzem i został skierowany do pracy w małej wsi – Niegowici, a potem mieszkał w Krakowie. Był bardzo pracowity – zajmował się młodzieżą, pracował naukowo i jako duszpasterz. Dość szybko został biskupem, a później także kardynałem. Sprawiło to, że pracował jeszcze ciężej, ale cały czas kochał ludzi, przyrodę i potrafił też znaleźć czas na odpoczynek. W końcu został papieżem. Jego pontyfikat zasłynął licznymi pielgrzymkami – odbył ich aż 104. Bardzo lubił spotkać się z ludźmi, szczególnie z dziećmi. Niestety, od czasu zamachu na jego życie, często musiał się od nich oddzielać pancerną szybą, ze względów bezpieczeństwa. Długo chorował i przed śmiercią bardzo cierpiał. Potem został kanonizowany, czyli został świętym.
Wiemy, że macie różne talenty, dlatego przygotowaliśmy dla Was trzy zadania (do wyboru).
ZADANIE 1
List do Świętego Jana Pawła II – list to osobista forma wypowiedzi, często pisany „od serca”. Zastanówcie się, co moglibyście napisać Lolkowi, kardynałowi Wojtyle i świętemu Janowi Pawłowi II. O co chcielibyście go zapytać? A może pragniecie zwierzyć się ze swoich tajemnic i rozterek? Może trzeba opisać mu dzisiejszy świat pełen technologii, a może trudności życia w czasie epidemii?
ZADANIE 2
Proponujemy Wam stworzenie rysunku lub obrazu (A3 lub A4) Mały Karol inspirowanego dzieciństwem naszego papieża. W załączeniu znajdziecie jego zdjęcia z młodości, a w internecie lub w archiwach rodzinnych znajdziecie materiały pokazujące, jak wyglądało wtedy dzieciństwo – w co się bawiono, jak ubierano, jakie były przybory szkolne.
ZADANIE 3
A może ten mały Karol odwiedzi Was w naszych czasach? Jak bawilibyście się dzisiaj z chłopcem sprzed stu lat? Trzecia nasza propozycja to praca przestrzenna Spotkanie (do 50 cm wysokości, technika dowolna). Wyobraźcie sobie własne spotkanie z Janem Pawłem II – w jego dzieciństwie lub dorosłości. Dla ułatwienia obejrzyjcie załączone zdjęcia jak wyglądały spotkania papieża z dziećmi – pełne spokoju i czułości.
Mamy nadzieję, że powyższe propozycje się Wam spodobają i weźmiecie udział naszym w konkursie. Czekamy na Wasze prace! Pozdrawiamy Was serdecznie!
Organizatorzy
Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, Urząd Miasta Marki
Śladem zapomnianej przeszłości
Poznajmy najważniejsze elementy projektu "Wenecja Marek 1918".
Niedawno informowaliśmy, że rusza dofinansowany w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” projekt pod nazwą „Wenecja Marek 1918”. Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego przypomni w nim historię Wenecji, pięknego, strużańskiego letniska z jeziorem i sceną letnią, miejsca spotkań, odpoczynku oraz artystycznych wydarzeń.
- Zapraszamy mieszkańców do odkrywania śladów zapomnianej przeszłości – mówi Aleksandra Jankowska, dyrektor MOK.
Poznaliśmy kolejne elementy tego przedsięwzięcia, realizowanego przez nasz ośrodek kultury:
- Projekt obejmuje spacery historyczne (na razie w wersji online), quest, warsztaty teatralne, muzyczne, scenograficzne i taneczne, z animacji poklatkowej. Efektem warsztatów będzie spektakl na motywach Balladyny Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Łazewskiego i w opracowaniu muzycznym Dawida Ludkiewicza oraz film animowany o parku Wenecja. Punkt kulminacyjny to piknik historyczny 20 września, realizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Do udziału w warsztatach, spektaklu i w przygotowaniu questu można się zgłaszać – formularz dostępny jest na stronie www.wenecjamarek.pl. W przygotowaniu spacerów szlakiem ważnych obiektów i miejsc historycznych Strugi pomagają eksperci: Dariusz Pietrucha, Antoni Widomski, Zbigniew Paciorek, Urszula Paszkiewicz, Antoni Mirończyk.
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Struga Wczoraj, Dziś, Jutro, Zespół Szkół Nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia, Katolicka Szkoła im. bł. Bronisława Markiewicza, 62. Szczep Harcerski "Polanie'' im. Króla Bolesława Chrobrego - informuje MOK.
Kontakt do gminy
Urząd Miasta Marki
Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 95
05-270 Marki
Urząd: NIP 1250018556, REGON 000526009.
Gmina: NIP 1251622308, REGON 013269670.
tel: 22 781 10 03
telefony do wydziałów - TUTAJ
e-mail: urzad.miasta@marki.pl
Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8-16, śr: 10-18.
w czasie epidemii koronawirusa - we wszystkie dni od 8.00 do 15.00
Szkoły
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego
ul. Okólna 14
tel. 22 781-10-26
dyrektor Danuta Pazikowska
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II rejonu "Celków"
ul. Szkolna 9
tel. 22 781-11-29
dyrektor Katarzyna Łempicka
Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach
im. Pomnik Zwycięstwa 1920 r.
ul. Pomnikowa 21
tel. 22 781-12-91
dyrektor Beata Szczypkowska
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego GROTA
ul. Wspólna 40/42
tel. 22 100 23 08
dyrektor Magdalena Osińska
Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II (liceum)
Al. J. Piłsudskiego 96
tel. 22 781-10-17, 22 781-12-18
dyrektor Sławomira Kozak
Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia
(przedszkole nr 5, szkoła podstawowa nr 5)
ul. Wczasowa 5
tel. 22 781-18-57,
dyrektor Elżbieta Piszc
Koronawirus
Informacje i komunikaty dla mieszkańców naszego miasta związane z pandemią koronawirusa.
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa – 800 – 190 – 590
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wołominie - 22 776 38 33, 516 140 961,
telefon poza godzinami pracy i w dni świąteczne: 510 146 258
z
Przedszkola
Przedszkole Miejskie nr 1 "Wesoły Skrzat"
Al. J. Piłsudskiego 77, Okólna 34
tel. 22 781 14 66
dyrektor Hanna Dąbrowska
Przedszkole Miejskie nr 2
ul. Duża 1A
tel. 22 781 12 89
dyrektor Katarzyna Podlaska
Przedszkole Miejskie nr 3 "Bajkowy Świat"
Al. J. Piłsudskiego 246, 05-261 Marki
tel. 22 781 14 82
dyrektor Agnieszka Żebrowska
Przedszkole Miejskie nr 5
część Zespołu Szkół nr 2
ul. Wczasowa 5
tel. 22 781-18-57,
Jakość powietrza
Czujniki pomiaru jakości powietrza w Markach:
Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 95 (UM Marki)
ul. Żeromskiego (Wodociąg)
ul. Szkolna (SP2)
ul. Okólna (SP1)
ul. Duża (SP4)
ul. Pomnikowa (SP3)
ul. Wczasowa (ZS2)
ul. Klonowa (CUW)
ul. Kosynierów
Piłkarskie półkolonie przy Wspólnej
Sportowy początek wakacji na Marcovii
Marcovia Marki przygotowała ciekawą propozycję dla dzieci z roczników 2006-2015. Pod koniec czerwca i na początku lipca klub z ulicy Wspólnej zorganizuje piłkarskie półkolonie. Poprowadzi je wykwalifikowana kadra trenerska. Dla uczestników przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Ponadto organizator zapewni trzy posiłki oraz – dodatkowo – wizyty na basenie. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!
Koronawirus
Informacje i komunikaty dla mieszkańców naszego miasta związane z pandemią koronawirusa.
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa – 800 – 190 – 590
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wołominie - 22 776 38 33, 516 140 961,
telefon poza godzinami pracy i w dni świąteczne: 510 146 25
Dodaj komentarz